Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan ‘yerel halk’ açıklaması: Çeviri hatası

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) tarafından düzenlenen Küresel Görünüm Forumu’nda yaptığı açıklamada, “Türk varlıklarına çok güçlü bir ilgi var. Yerel halkı enflasyonun düşeceğine ikna etmemiz gerekiyor” dediği öne sürülmüştü.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Bakan Mehmet Şimşek’in kullandığı belirtilen ‘yerel halk’ ifadesi hakkında açıklama yaptı.

Açıklamada, Şimşek’in yaptığı bir konuşmada kullandığı ‘locals’ kelimesinin ‘yerel halk’ olarak çevrildiğini ancak ‘locals’ın ‘yerel yatırımcıları’ ifade etmek için kullandığı belirtildi.

‘Akıl dışı söylemler kabul edilemez’

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle:

“Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek’in ABD temasları çerçevesinde bir panelde kullandığı ekonomi/finans terminolojisinde yer alan “locals” kelimesinin siyasi malzeme yapılmaya devam edilmesini hayretle izliyor ve bu açıklamayı zaruri görüyoruz.

Konuşmanın ilgili bölümünde Sayın Bakanımız dezenflasyonu desteklemek için programın güçlendirileceği, yapısal reformlara hız verileceği, uluslararası yatırımcıların Türk varlıklarına güçlü ilgisinin bulunduğu ve yerel yatırımcıların enflasyonun düşeceğine ikna edilmesi gerektiğini ifade etmiştir.

‘Kasıtlı ve bilinçli bu ithamları da şiddetle kınıyoruz’

Konunun uzmanları da terminolojide rutin olarak kullanılan bu kelimenin “yerel yatırımcıları” ifade ettiğini defalarca belirtmiştir.

Dolayısıyla, ekonomi ve finans çevreleri tarafından sıklıkla kullanılan ve kabul görmüş bu ifade üzerinden Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek’e atfedilen tuhaf ve akıl dışı söylemler kabul edilemez. Kasıtlı ve bilinçli bu ithamları da şiddetle kınıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x