Köpek saldırısıyla yüzü deforme olmuştu, 14 ameliyatla hayata döndü

Köpek saldırısı sebebiyle yüzü deforme olan adam, kaburga kemiğinden ve kulağından alınan kıkırdak kullanılarak yüzünü yeniden yaptırdı.

ABD’nin Massachusetts eyaletinde yaşayan 37 yaşındaki Andrew Koplove, 2017 yılında bir hayvanın kendisine saldırmasının ardından burnunun olduğu yerde iki küçük delik bulunan bir yüzle kalmıştı.

Tıbbi cihaz mühendisi, yaraların çok kötü olduğunu, evden çıkmaya utandığını ve insanların ona bakmasını önlemek için burnunu bandajla kapattığını söyledi.

Ancak saldırıyı takip eden dört yıl boyunca burnunu kademeli olarak yeniden yapılandırmak ve ona güvenini geri kazandırmak için tam 14 ameliyat geçirdi.

“HAYATIMI GERİ KAZANDIM”

Koplove, “Burnumu yeniden yapılandırmadan önce kendimden çok şey kaybettim. İnsanlar bana bakıyor ya da ne olduğunu soruyordu. Son derece rahatsız ediciydi.”

“Ameliyatlar bana hayatımı geri verdi ve yeniden kendim olma, randevulara çıkma, yeni insanlarla tanışma ve yaptığım her şeyden emin olma güvenini verdi. Hayatımın o döneminde plastik cerrahımla tanışana kadar gerçekten hiç umudum yoktu.”

“Bana kalıcı, gözle görülür deformasyonlar olmadan mükemmel bir sonuç elde edeceğime dair umut verdi. Ekip gerçekten mucizeler yarattı” dedi.

Ameliyattan önce pek çok kişi, burnun tamamen yeniden yapılandırılmasından kaynaklanan kalıcı deformasyon riskinin çok yüksek olduğu ve enfeksiyon olasılığının yüksek olduğu uyarısında bulunarak onu geri çevirdi.

Ancak Ohio’daki Cleveland Kliniği’ndeki doktorlar sonunda ameliyatı kabul etti ve burnunu dört aşamada yeniden inşa etti.

İKİNCİ KEZ TEKRARLANDI

İlk aşamada alnının sağ üst kısmından gözyaşı şeklinde büyük bir deri parçası kesip sağ uyluğundan alınan bir deri parçasının altına yerleştirdiler.

Doktorlar burnunu yeniden yapılandırmak için eski burnunun bulunduğu alanı kaplayan deriyi kesti. Daha sonra deri kanadı bu bölgeye indirildi ve yeni burun deliklerini oluşturmak için iki delik açıldı.

Doktorlar daha sonra, burnun kemik yapısını oluşturmak için kulaktan alınan kıkırdak ve kaburgalardan alınan kemikle birlikte uyluktaki deriyi ortaya çıkarmak için kanadı kaldırdı.

Flep daha sonra yeniden takıldı ve tipik bir burun şeklini oluşturacak şekilde şekillendirildi.

Tüm cerrahi süreç yaklaşık dört yıl sürdü ve 14 ameliyat yapıldı.

Başlangıçta, cerrahlar Koplove’un kulağından kıkırdak aldığında enfeksiyon kaptı ve burnun tamamına yayıldı. Burnunu yeniden inşa etmek için tüm süreci ikinci kez tekrarlamak zorunda kaldılar.

Koplove, ameliyatının ardından Ohio’ya taşındı ve artık gündelik hayata karıştığını, ayrıca jbisiklete binmeye, kanoya binmeye ve snowboard yapmaya başlayabildiği için heyecanlandığını söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x