“Gazze’de Ateşkes Sağlanmazsa Bir Nesil Yok Olacak”

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistin Mültecilerine Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) Başkanı Philippe Lazzarini, Gaza’da devam eden çatışma ve savaşın çocuklar üzerindeki derin etkilerine yönelik açıklama yaptı.

Lazzarini kişisel X hesabından yaptığı açıklamada, çatışma ve savaşlarda en çok acı çekenlerin çocuklar olduğuna dikkati çekti. Gazze’de de durumun farklı olmadığını ifade eden Lazzarini, dünyanın hiçbir yerindeki hiçbir çocuğun görmemesi, yaşamaması gereken şeyler yaşadığını, çok fazla kişinin öldüğünü ve yaralandığını, hayatta kalanların ise derin bir travma yaşadığını dile getirdi.

Savaşın başlangıcından bu yana çok sayıda ölüm ve yaralanma yaşandığını belirten Lazzarini, hayatta kalanların derin travmalar yaşadıklarını ve çocukların normal çocukluk deneyimlerinden mahrum kaldıklarını vurguladı. Özellikle okulların yıkılması ve eğitim sürecinin kesintiye uğramasıyla çocukların gelişimlerinin olumsuz etkilendiğine dikkat çekti.

Çocukların iyiliği için hayati önem taşıdığını belirterek ateşkes çağrısında bulunan Lazzarini, “Ateşkes olmazsa, kolaylıkla sömürüye kapılan kayıp bir nesil olacak. Çocukların iyiliği için, Filistinliler ve İsrailliler, #CeasefireNowInGaza (Gazze’de şimdi ateşkes)” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x